صفحه اصلی | اخبار | سوالات متداول | ارتباط با ما

عتبات عالیات


واژهٔ عتبه به معنای آستان و درگاه است. عتبات در شهرهای کربلأ کاظمین، نجف و سامرا واقع شده‌اند و شامل آرامگاه‌های شش تن از ائمه معصوم می باشند.

امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام): نجف
امام حسین (علیه السلام) : کربلا
حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام): کربلا
حضرت علی‌اکبر (علیه السلام): کربلا
امام موسی کاظم (علیه السلام): کاظمین
امام محمد تقی (علیه السلام): کاظمین
امام علی نقی (علیه السلام): سامرا
امام حسن عسکری (علیه السلام): سامرا

 ستاد زیارت دفتر امور فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 1388 هماهنگی های لازم را با معاونت عتبات و عالیات سازمان حج و زیارت  جهت ساماندهی و اعزام دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم  انجام نمود و در اولین گام به صورت دوره ای سهمیه ای (هر دو ماه ) به دانشگاههای متقاضی اختصاص می داد. با افزایش دانشگاهیان متقاضی جهت ثبت نام برای سفر به عتبات عالیات و همچنین لزوم اختصاص سهمیه عتبات عالیات به دانشگاههای آزاد اسلامی و علوم پزشکی ،برنامه و طرح های  ویژه ای با همکاری ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان  فراهم شد که می توان به ثبت نام اینترنتی ،اختصاص تسهیلات و ساماندهی اعزام از سراسر کشور و... اشاره نمود . ثبت نام این برنامه با شکوه از سال گذشته همزمان با ثبت نام عمره دانشگاهیان (دانشجویان ،اساتید و کارکنان با خانواده)  از طریق سایت لبیک صورت می گیرد و اعزام نیز به صورت روزانه انجام می شود.
دانشگاههاي تحت پوشش وزارت علوم مي توانند در خواست هاي گروهي خود را مبني بر اعزام به سفر عتبات عاليات به صورت مكتوب به ستاد زيارت دفتر امور فرهنگي وزارت علوم ارسال نمايند.